Anti-vapingový postoj WHO
CAPHRA se ostře opřela do Světové zdravotnické organizace (WHO), konkrétně do jejich sekce otázek a odpovědí, kde staví vaping a kouření na stejnou úroveň.
Web WHO má na svých stránkách sekci ,,Otázky a odpovědi“ a zde také na otázku, zda jsou e-cigarety více, či méně nebezpečné, než klasické tabákové cigarety, neodpověděli jednoznačně, že méně. Místo toho uvedli, že ,,tabákové výrobky i ENDS (Elektronické zařízení na užívání nikotinu) představují zdravotní rizika. Nejbezpečnějším přístupem je nepoužívat ani jedno.“ A právě tento postoj CAPHRA považuje za ,,absolutní skandál.“
Výkonná koordinátorka společnosti CAPHRA, Nancy Loucas, se k odpovědi vyjádřila jednoznačně. Dle jejich slov je na stránkách WHO v sekci otázky a odpovědi správné pouze vysvětlení, co znamená zkratka ENDS, zbytek je možno rozmetat na kusy správnými argumenty.
Jako základní problém Loucasová vidí v postoji kuřáků klasických pyrocigaret, jelikož po přečtení příspěvku pravděpodobně raději budou pokračovat v kouření, jelikož neuvidí žádný rozdíl. Přitom Public Health England stojí za zjištěním, že vaping je o 95% méně škodlivý, než kouření klasických pyrocigaret. Bez nadsázky uvádí, že WHO naprosto popírá vědu a nepokrytě ignoruje zkušenosti spotřebitelů po celém světě. Přitom je to právě CAPHRA, která shromažďuje svědectví těch, kteří přestali kouřit právě díky alternativám na www.righttovape.org. V současnosti je zde téměř 15000 svědectví. Současně také sestavuje obsáhlou dokumentaci, která bude obsahovat reference lékařů, výzkumníků a vládních agentur. Jako výsledek tohoto snažení bude kategorické vyvrácení tvrzení WHO.
Navzdory snaze WHO v jejich anti-vapingovém postoji, mezinárodní delegáti FCTC (rámcová úmluva o kontrole tabáku) usilují o to, aby informace předávané spotřebitelům konečně odrážely realitu.
,,Asi 70 zemí již ignorovalo antivapingové tažení WHO a regulovaný vaping. Země na příštím ročníku COP10 (2023 v Panamě) musí plně pochopit, že životy milionů kuřáků budou záviset na jejich diskuzích a rozhodnutích. Je to už dávno, co se WHO řídila důkazy, místo toho aby likvidovala nepodloženou a neustálou hysterii,” říká Nancy Loucas.
Co je CAPHRA?
Coalition of Asia Pacific Tobacco Harm Advocates (CAPHRA) je regionální aliance organizací prosazujících snižování škod způsobených konzumací tabáku. Jejím posláním je vzdělávat, obhajovat a zastupovat právo dospělých spotřebitelů alternativního nikotinu na přístup a používání produktů, které snižují škody způsobené užíváním tabáku.
Zdroje:
https://caphraorg.net/whos-vaping-question-and-answer-scandalous/
https://www.scoop.co.nz/stories/BU2207/S00284/whos-vaping-qa-an-absolute-scandal-caphra.htm
https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/tobacco-e-cigarettes
https://righttovape.org/