Škodí vaping obdobně jako tradiční cigarety?
Cigarety i vaping škodí srdci a cévám.
Nedd.cz uveřejnili článek , kde se odkazují na dvě studie Americké kardiologické asociace, ze kterých vyplývá, že problém je v kouři. Tabákový kouř obsahuje tisíce chemických látek, z nichž některé jsou přítomny i v dýmu z elektronických cigaret. Pokazuje na vlivx u testovaných potkanů i lidí. Výsledkem testů bylo zjištěno, že cigaretový kouř, i dým z e-cigaret mají podobný negativní účinek na tkáně cév, i když složení kouře bylo odlišné. Vědci se snažili zjistit „jaká konkrétní složka kouře nebo výparů z e-cigaret může být za narušením, které cévám znemožňuje účinně fungovat,“ (1) výsledek se z článku ale nedozvíme.
Stále platí jedno: vaping je méně škodlivý než kouření cigaret a přechod od kouření k e-cigaretám snižuje zdravotní rizika.
„Výzkumníci z King’s College v Londýně uvedli, že kuřáci, kteří přešli na vaping, zaznamenají „podstatné snížení“ expozice toxickým látkám, které způsobují rakovinu, plic a kardiovaskulární onemocnění“, uvádí ve svém příspěvku The Guardian. (2)
Také Ann McNeillová, profesorka tabákové závislosti z King’s College London sdílí názor, že “vaping představuje pouze malý zlomek rizik kouření v krátkodobém až střednědobém horizontu,“ a dodává slovy profesora Michaela Russella, že „kuřáci kouří kvůli nikotinu, ale umírají od dehtu“ … „byly vyvinuty různé méně škodlivé systémy dodávání nikotinu. Nicméně e-cigarety byly první, které odrážely akt kouření a zároveň dodávaly slušné dávky nikotinu, a rychle se staly populární alternativou tabákových cigaret“. (3)
V první řadě si musíme uvědomit, že při vapování vdechujeme aerosol, nikoli spálený kouř. Spalováním v klasické cigaretě vdechujeme škodlivé látky, kdežto u e-cigaret jich je o více jak 90% méně.
Britští vědci studovali tuto problematiku a dokázali, že vaping je výrazně méně škodlivý než klasické tabákové výrobky. Odkazujeme na britské výzkumy, protože v České republice jich je mnohem méně.
Můžeme se podívat na srovnání vystavení těla toxickým látkám v případě cigaret a vapingu, provedené na King’s College London. (4)
Jak riziko vystavení dýchacích cest, tak vystavení těla látkám souvisejícím s kardiovaskulárním chorobám je výrazně nižší.
Všechny výzkumy ovlivňuje vždy několik faktorů. Například předchozí kouření, věk, strava, zdravotní stav, doba uplynutá od ukončení kouření, síla nikotinu, typ používaného zařízení při vapingu, složení e-liquidu, prostředí, ve kterém člověk žije, atd. Vaping však pokaždé představuje jen malé množství rizik kouření.
Existují důkazy, a biomarkery to potvrzují, že hladina toxických látek u vaperů je až o 95% nižší než u kuřáků.
A navíc: „Kuřáci, kteří se pokoušeli přestat, zaznamenali pozitivní kardiovaskulární dopad po 3 i 6 měsících. Žádná ze skupin (tj. e-cigarety obsahující nikotin a bez nikotinu nebo NRT) nenabízela lepší kardiovaskulární přínosy než ostatní.“ (5) Vaping dává více možností, jak přestat kouřit. A o to vlastně jde. Vaping je prostředek, který mnohým pomůže oprostit se od kouření.
Studie srovnávající středně dlouhé (3 měsíce) a dlouhodobé (6 měsíců) kardiovaskulární účinky u kuřáků, kteří se pokusili přestat kouřit s e-cigaretou nebo jinou metodou, uvádí: „Údaje z průzkumu na úrovni populace ukazují, že pokusy o odvykání s použitím e-cigarety měly zvýšenou šanci na úspěch (OR = 1,95, 95% interval spolehlivosti (CI): 1,69–2,24) ve srovnání s těmi, kteří používali jakoukoli jinou podporu.“ (6)
Další studie pak potvrzuje vaping jako prostředek odvykání kouření a uvádí, že pravděpodobnost, že kuřák přestane kouřit je vyšší s e-cigaretou. “U respondentů, kteří zahájili vapování mezi průzkumy a vapovali denně při sledování, byla významně vyšší pravděpodobnost, že se pokusili přestat kouřit a přestali kouřit než ti, kteří s vapingem nezačali.“ … „Úplné nahrazení cigaret může být pravděpodobněji dosaženo, když kuřáci denně vapují nikotin.“ (7)
Závěrem lze tedy říci, že existuje spousta studií ukazujících na přínos vapingu, ale velmi málo dokazujících opak při zachování objektivity.
ZDROJE:
(1) https://nedd.tiscali.cz/vapovani-poskozuje-srdce-zjistil-vyzkum-kardiologu-545254
(2) https://www.theguardian.com/society/2022/sep/29/switch-from-smoking-to-vaping-cuts-health-risks-substantially-report-finds
(3) https://www.kcl.ac.uk/news/spotlight/clearing-the-smoke-the-evidence-behind-vaping
(4) https://www.kcl.ac.uk/ioppn/assets/pdfs/kings-nicotine-research-group-vaping-evidence-review-sept-22-smc-presentation.pdf
(5) https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12916-022-02451-9
(6) https://kclpure.kcl.ac.uk/portal/en/publications/medium-and-longerterm-cardiovascular-effects-of-ecigarettes-in-adults-making-a-stopsmoking-attempt(ca721eda-bba0-4965-b0a2-77590040e1f8).html
(7) https://kclpure.kcl.ac.uk/portal/en/publications/differences-in-cigarette-smoking-quit-attempts-and-cessation-between-adults-who-did-and-did-not-take-up-nicotine-vaping(d212097d-bd30-47d1-81e0-b78bb528a049).html
AUTOŘI:
Soňa Z.L. – text
Michal Z. – video