Účinky vapingu na cévy
Dnes reagujeme na video RECAST II (youtuber Duklock a Michal Noga) – v tomto pořadu bylo řečeno, že elektronické cigarety škodí na cévy úplně stejně jako klasické cigarety. My jsme se rozhodli toto tvrzení úvézt na pravou míru:
Studie financované NIH ukazují škodlivé účinky vapingu a kouření na krevní cévy. Tak zní popisek článku uveřejněného v National Institutes of Health 1. Odkazují zde na studie Matthew L. Springera, Ph.D., profesora medicíny oddělení kardiologie na Kalifornské univerzitě v San Franciscu, který v nich uvádí: “V naší studii na lidech jsme zjistili, že chroničtí uživatelé e-cigaret mají zhoršenou funkci krevních cév, což je může vystavit zvýšenému riziku srdečních onemocnění … používání těchto dvou produktů společně, jak to dělá mnoho lidí, by mohlo zvýšit jejich zdravotní rizika ve srovnání s jejich individuálním užíváním.” 2.
Je dobré vědět, že se lékaři zajímají o naše zdraví, ale existují studie, které ukazují opak. Například nová studie uveřejněná v časopise Circulation 3, která sledovala 32 000 dospělých po dobu 6 let (oproti 120 dobrovolníkům, které použil k výzkumu PhD. Matthew L. Springer). „Pravidelně bylo hodnoceno užívání e-cigaret a kouření tabákových cigaret, stejně jako samostatně hlášené srdeční onemocnění, včetně infarktu, srdečního selhání, nebo mrtvice. Studie zkoumala riziko srdečních onemocnění u kuřáků ve srovnání s výhradními uživateli elektronických cigaret, duálními uživateli a nekuřáky, přičemž kontrolovala věk, pohlaví, rasu/etnicitu, vzdělání, index tělesné hmotnosti, hypertenzi, vysoký cholesterol, cukrovku a rodinná anamnéza srdečního onemocnění.“ 4 Taktéž další dřívější studie tentokrát z Journal of the American College of Cardiology potvrzuje: „Kuřáci TC, zejména ženy, vykazují významné zlepšení vaskulárního zdraví během 1 měsíce po přechodu z TC na EC. Přechod z TC na EC lze považovat za opatření ke snížení škod.“ 5
Touto studií bylo potvrzeno, že nejsou žádné důkazy o souvislosti mezi vapingem a srdečními chorobami. Riziko srdečních chorob je dokonce o 34% nižší. Zdravotní přínosy byly prokázány u uživatelů elektronických cigaret. Pokud lidé zároveň konzumují klasické tabákové cigarety, riziko srdečních onemocnění zůstává vyšší. Toto zjištění je podstatné a má vliv i na politiku elektronických cigaret.
Upozorňování a ukazování prstem na vaping pokračuje. Přitom výzkumy prokazují výhody používání elektronických cigaret. American Heart Association se odvolává na škodlivost dvojího užívání produktu elektronických cigaret a klasických cigaret. Přesto je potvrzeno, že „vyšší procento duálních uživatelů přestalo kouřit než kuřáci“ (…) a „existují důkazy, že duální uživatelé s větší pravděpodobností přestanou kouřit než výhradní kuřáci. “ 6
Změna průměrné dilatace zprostředkované průtokem mezi tabákovými cigaretami a elektronickými cigaretami s nikotinem a bez něj 6:
Ale není snad účelem elektronických cigaret přechod mezi kouřením tabáku, přes elektronické cigarety, až ke zbavení se obou? Proč tedy nevolit pro mnohé snadnější zbavení se cigaret?
Elektronické cigarety umožňují kuřákům přechod. Ale nemají snadnou cestu. I Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na ně má svůj názor a plán eliminovat trh s e-cigaretami. Tohle může odradit kuřáky od přechodu na e-cigarety.
Autor textů: Soňa
Autor videa: Michal
ZDROJE:
1 https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-funded-studies-show-damaging-effects-vaping-smoking-blood-vessels
2 https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/ATVBAHA.121.317749
3 https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.121.057369
4 http://tobaccoanalysis.blogspot.com/2022/
5 https://www.jacc.org/doi/full/10.1016/j.jacc.2019.09.067#tbl1
6 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31058284/