Vaping – studie na myších co by porazila i slona
Další varování o škodlivosti vapingu na plíce? Autoři Refresheru (https://refresher.cz/130615-Vape-ti-muze-znicit-imunitu-tvrdi-nova-studie) informovali o nové studii, která se objevila na serveru Vice (https://www.vice.com/en/article/qjky7b/study-on-mice-suggests-vaping-damages-immune-system) a v níž se dočtete, že vaping poškozuje plíce. Konkrétně způsobuje buněčné a molekulární změny na plicích.
Vaping – studie a výzkum
Pojďme se tedy na tuto studii (https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1096/fj.202201392R) podívat. Zkoumání se týkalo vlivu elektronických cigaret značky Juul s obsahem 59mg/ml (jedna kapsle JUUL má obsah nikotinu asi jako jedna krabička cigaret) nikotinu na mladé myši. Myši byly vystavovány jejich vlivu denně po dobu čtyř týdnů a simulovaly tak běžné užívání těchto produktů.
Autoři studie došli k závěru, že „E-cigarety tedy nejsou inertní a mohou způsobit významné buněčné a molekulární změny v plicích. (…) Nízký, ale více chronický režim expozice aerosolům JUUL zvyšuje přítomnost zánětlivých buněk v dýchacích cestách.“ Dodávají však: „Srovnání mezi experimentálními studiemi, a tedy i možnost vyvozovat závěry, je omezená částečně kvůli chybějící korelaci s topografií lidského šluku (tj. objem šluku, interval šluku atd.) a objektivní měření expozice (např. kotinin ).“ (https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1096/fj.202201392R)
Co nás na studii zaráží
Obsah nikotinu 59mg/ml je množství, které EU rozhodně neakceptuje. EU dovoluje maximální množství nikotinu v produktu 20mg/ml, což je takřka 3krát menší objem než v USA. Vystavení myši takovému množství nikotinu 3x denně by porazilo snad i slona. A skutečně to není standartní množství, jež by bylo možno označit jako vzorek běžného standartního uživatele. Vapeři tak nejsou vystavování vyššímu riziku chronického onemocnění plic, ani některým druhům rakoviny, jak Refresher upozorňuje.
Naopak stále více lékařů a odborníků doporučuje vaping jako nejvhodnější variantu k odvykání kouření. Příkladem uveďme profesorku tabákové závislosti IoPPN Ann McNeillovou, která v článku King´sCollege London uvádí: „E-cigarety byly první, které odrážely akt kouření a zároveň dodávaly slušné dávky nikotinu, a rychle se staly populární alternativou tabákových cigaret“. (https://www.kcl.ac.uk/news/spotlight/clearing-the-smoke-the-evidence-behind-vaping)
Nebo další článek od stejné autorky: „Pro kuřáky, kteří se snaží přestat nebo nechtějí přestat, e-cigarety – stejně jako jiné nikotinové substituční terapie – nabízejí způsob, jak pokračovat. užívat nikotin, ale mnohem méně škodlivým způsobem.“ (https://www.kcl.ac.uk/archive/news/ioppn/records/2016/July/Clinicians-should-recommend-e-cigarettes-to-patients-who-smoke)
A co děti, pomyslel někdo na děti?
Argumentace, že se elektronické cigarety rozšiřují zejména mladými, a to i nekuřáky, je otázkou kontroly prodeje ecigaret mladistvým. Nelze brát davům lidí a bránit jim ve vyproštění se ze závislosti na cigaretách nejlepší prostředek k odvykání kouření jen proto, že mladiství k nim mají přístup. Tohle je problematika prodejců, nikoli vaperů.
A abychom neuváděli jen zahraniční zdroje, v ČR o tom ví své i naši odborníci. Podívat se můžete na rozsáhlou publikační činnost prof. MUDr. Evy Králíkové, CSc. například u České onkologické společnosti, České lékařské společnosti J.E. Purkyně (https://www.linkos.cz/lide/doc-mudr-eva-kralikova-csc/) , nebo shlédnout záznam konference Léčba závislosti na tabáku 2022 na stránkách Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku (https://www.slzt.cz/aktuality/zaznam-konference-lecba-zavislosti-na-tabaku-12186)
Závěrem
Chci poděkovat Youtuberovi a Streamerovi HERDYN, že takové “výzkumy” šíří, bez toho, že by si vůbec něco ověřil, zjistil, nebo jakkoliv se tématikou zaobíral. U člověka s takovým záběrem a dopadem na ostatní bych takové jednání opravdu nečekal… (https://youtu.be/q5ORn9hnLd0?t=442)