Omezení elektronických cigaret ve světě
Omezení nebo zákaz užívání elektronických cigaret či jejich příchutí představuje stále diskutovanější téma nejen v komunitě vaperů.
Server Vaping360 zveřejnil ucelený přehled, jak k zákazům přistupují vlády různých zemích světa. (https://vaping360.com/learn/countries-where-vaping-is-banned-illegal/)
Anglie
Nejlepším příkladem nám přijde Anglie, která vaping podporuje. Uvědomili si, že následky kouření představují pro zdravotnictví velké náklady a přechod na elektronické cigarety pro ně znamená záchranu životů i ušetření peněz. Vaping považují, stejně jako my, za bezpečnější než klasické cigarety a za nejlepší cestu k odvykání od nich. Proto v rámci svého programu “swap to stop” dokonce e-cigarety rozdává některým kuřákům zdarma.
Přesto více jak 40 zemí zavedlo ban na držení, užívání, prodej nebo dovoz vapingu. Některé země zakazují pouze prodej a jiné zakazují výrobky s obsahem nikotinu. Uveďme si pár příkladů:
USA
Zde má vaping pod kontrolou Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), která e-cigaretám příliš nefandí. Proto se některé americké státy dočkaly zákazu prodeje příchutí a online prodeje. Od 9.9.2021 legální užívání a prodej platí pouze pro výrobky, které povoluje FDA.
San Francisco například přijalo úplný zákaz prodeje vapingových výrobků. Omezení v USA byla poměrně drastická, ale stále se ani zdaleka neblíží těm v EU.
Asie, Blízký východ, Jižní Amerika
V hodně zemích Asie a Jižní Ameriky je držení legální, ale prodej nelegální. Ale některé země jako Singapur nebo Syrie mají kompletní zákaz.
Japonsko
E-cigarety s nikotinem považují za nelegální. Omezení takové rozsahu neplatí pro zahřívaný tabák, jako je například IQOS.
Austrálie
Přijala model elektronické cigarety pouze na lékařský předpis. BBC News popisuje změny situace v Austrálii.
(https://www.bbc.com/news/world-australia-65446352.amp)
Podle australského ministra zdravotnictví Marka Butlera jsou e-cigarety „záměrně zaměřeny na děti a v maloobchodních prodejnách jsou snadno dostupné “vedle lízátek a čokoládových tyčinek”. Někteří politici, průmyslové organizace, zdravotníci nebo australský úřad pro kontrolu léčiv – Therapeutic Goods Administration s ním však nesouhlasí a doporučují úpravu a zmírnění zákonu. Bojí se vzrůstu neregulovaného nelegálního trhu.
„V mnoha zemích jsou zákony ignorovány a černé trhy vzkvétají. V jiných jsou vymáhány (ale i tam stále existují černé trhy),“ uvádí Vaping360 a my souhlasíme.
Dodávají, že zákony se často mění a neexistuje žádné centrální úložiště informací o celosvětových zákonech týkajících se vapingu, které by bylo aktualizováno v reálném čase. Proto vám podává své zdroje k sledování:
Globální stav snižování škod způsobených tabákem (Knowledge-Action-Change)
Zákony o kontrole tabáku (Campaign for Tobacco-Free Kids)
Institut pro globální kontrolu tabáku (Univerzita Johnse Hopkinse)
Rada: Blíží se období dovolených a pokud vyrážíte do zahraničí, doporučujeme zjistit, jak přistupuje konkrétní země a její legislativa k užívání elektronických cigaret. Využívejte informace ministerstva zahraničí nebo cestovní kanceláře, které vám mohou podat relevantní zprávy o situaci v dané zemi.

Závěrem
Doporučujeme projít si historii různých zákazů ve světě. Například Austrálie bojuje s banem už po několikáté.
https://www.google.com/search?q=world+vape+bans
Autor textu: Soňa
Autor doprovodného videa: Michal
Další články: https://spolek-nekuraku.cz/category/svet-bez-cigaret/