Spolek nekuřáků
RSS
  • úvodní stránka
  • novinky
  • svět bez cigaret
  • kontakt
    • napište nám
    • mise
    • stanovy spolku
    • cookies
    • brand
  • 🔎︎
Vaping a nezletilí

Vaping a nezletilí

Takřka před 60 lety byla patentována první elektronická cigareta a za posledních 20 let je vaping stále oblíbenější. Kouří ji přibližně 82 milionů lidí. Od roku 2009 ji máme i v ČR a údajně jsme údajně pátou zemí, kde se e-cigareta objevila.
Roky už vedou odborníci dohady o rizikovosti e-cigaret a stále nedošli shody. WHO prohlásila, že neexistuje dost důkazů o neškodnosti vapingu, zatímco další, jako třeba prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. tvrdí opak, když hlásá jeho o 95% menší škodlivost.
Trh s e-cigaretami roste obrovskou rychlostí, a to z několika důvodů. Nejsou tolik regulované, společnost vnímá shovívavěji než klasické cigarety a bývají méně zdaněné. To je také příčina, proč poslední dobou slyšíme tolik diskutované téma zdanění, zákazy prodeje atd.
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3582294-elektronicke-cigarety-se-pred-dvaceti-lety-zacaly-sirit-z-ciny-do-celeho-sveta

Vaping nezletilých – kampaň

WHO spustila v roce 2020 „kampaň“ cílenou na boj proti kouření nezletilých pomocí marketingu.
Vyzvala „všechny sektory, aby pomohly zastavit marketingové taktiky tabáku a souvisejících odvětví, které se živí dětmi a mladými lidmi.“ (…) Uvedla „na trh novou sadu pro školní studenty ve věku 13-17 let, která je má upozornit na taktiku tabákového průmyslu, která je používá k napojení na návykové produkty.“
„Aby oslovila generaci Z, WHO spustila výzvu TikTok #TobaccoExposed a přivítala partnery sociálních médií, jako jsou Pinterest, Tinder, YouTube a TikTok, aby umocnili zasílání zpráv.“ https://www.who.int/news/item/29-05-2020-stop-tobacco-industry-exploitation-of-children-and-young-people

„Tabákové, elektronické cigarety a další nikotinové společnosti zatajují návykovou povahu svých produktů a přitom přímo cílí na děti a mladé dospělé reklamami na jejich škodlivé produkty. Tabákový průmysl nemá místo v politice kontroly tabáku nebo harm reduction.“
A máme tu kolotoč. Zákaz zobrazovat užívání tabáku nebo el.cigaret v televizi a streamovacích službách, zákaz marketingu těchto výrobků pro sociální sítě a influencery, atd.
https://www.who.int/news/item/03-05-2023-who-and-tobacco-control-partners-urge-countries-not-to-partner-or-work-with-the-tobacco-industry

Své o těchto zákazech ví i společnost Juul Labs, jedna z předních firem vyrábějících e-cigarety, která zaplatila 438,5 milionů dolarů za reklamu pro nezletilé a nárůst vapingu mladistvých. Generální prokurátor prohlásil: “Juulovy cynicky vypočítavé reklamní kampaně vytvořily novou generaci závislých na nikotinu.”
https://www.bbc.com/news/business-62813896

Vaping nezletilých

Podstata rizik e-cigaret pro nezletilé

Většina obsahuje nikotin. Ten je vysoce návykový a může poškodit vývoj mozku dospívajícího. U mladistvých uživatelů e-cigaret může být větší, že v budoucnu budou kouřit cigarety. https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/Quick-Facts-on-the-Risks-of-E-cigarettes-for-Kids-Teens-and-Young-Adults.html

Protiargument – studie

Podrobná studie na téma „vaping u dospívajících mladistvých“ poskytli vědci v USA. Uživatelů e-cigaret na středních školách klesá. „Nejnovější vysoce kvalitní analýzy nenaznačují, že použití ES je vstupní branou ke kouření. Navíc k většině užití EC došlo u těch, kteří již kouřili, a zřídka u těch, kteří nikdy nekouřili.“

Vaping pro mládež je vstupní branou ke kouření?

„Deset let používání EC nevykazuje žádný náznak proklamovaného efektu brány ke kouření. Tyto trendy a nejnovější přísné prospektivní studie, které se přizpůsobují širokému spektru běžných rizikových faktorů pro kouření a vaping, nenaznačují, že užívání ES je vstupní branou ke kouření. Navíc důkazy z populačních studií také naznačují, že vaping spíše mladé lidi od kouření odvádí, než aby je ke kouření povzbuzoval.“

EC jsou návykovější než cigarety?

„Tvrzení o riziku závislosti na nikotinu při vapingu vycházejí ze stávající literatury o kouření cigaret, nikoli o vapingu. (…) Prudký pokles počtu nikotinových vapingů mezi mládeží nepodporuje názor, že nikotinový vaping je stejně návykový jako kouření cigaret. Navíc výlučné užívání EC mládeží (u nikdy nekouřících osob) není v čase stabilní a pravidelných každodenních uživatelů je velmi málo. Ačkoli se ukázalo, že EC u bývalých nebo současných kuřáků, kteří současně užívají tyto výrobky bez spalování, udržují již existující závislost, v současnosti panuje shoda, že EC jsou méně návykové než cigarety. Kouř obsahuje další chemické látky, které zvyšují návykovost kouře, a ty v emisních aerosolech EC chybí. Nejsou k dispozici žádné údaje u výhradních uživatelů EC, kteří nikdy předtím nekouřili (osoby bez předchozí závislosti na nikotinu jako u bývalých kuřáků cigaret).“
https://www.jaci-inpractice.org/article/S2213-2198(22)00584-0/fulltext

Cigarety vs E-cigarety

I další závěry studií říkají:

„Jen málo dospívajících bude pravděpodobně pokračovat v kouření po zahájení kouření bez ohledu na výchozí použití e-cigarety.“
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36972048/

Zákaz příchutí ve vapingu neodradí mladistvé, ale dospělé!
Někteří političtí činitelé se domnívají, že zákazem příchutí sníží míru vapingu u mladistvých a zabrání, aby se nekuřáci, hlavně nezletilí, stali závislí na nikotinu. Poškozují tak dospělé kuřáky a bývalé kuřáky, kterým vape pomohl k přechodu od cigaret. Otevírají jim tímto cestu zpět ke kouření.
Díky příchutím je vape atraktivní pro dospělé kuřáky jako alternativa ke kouření tabáku. Studie jasně ukazují, že dospělí, kteří vapují vapy s příchutí, přestanou kouřit pravděpodobněji.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7275248/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34695685/
https://www.researchsquare.com/article/rs-2658498/v1

Zákaz příchutí povede dospělé vapery zpět k tradičním cigaretám nebo se uchýlí k černému trhu.
https://academic.oup.com/ntr/article/22/10/1831/5843872

 

Další články: https://spolek-nekuraku.cz/category/svet-bez-cigaret/

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Print

 
Vládní návrh zdanění e-cigaret Elektronická cigareta pomáhá, IQOS rozhodně ne

Related Posts

Elektronická cigareta pomáhá

svět bez cigaret

Elektronická cigareta pomáhá, IQOS rozhodně ne

Omezení ecigaret ve světě

svět bez cigaret

Omezení elektronických cigaret ve světě

Cigarety - Co se děje s tělem, když přestanete kouřit

svět bez cigaret

Cigarety – Co se děje s tělem, když přestanete kouřit

Nejnovější články

  • Elektronická cigareta pomáháElektronická cigareta pomáhá, IQOS rozhodně ne
    To je název článku zveřejněný v DeníkN , který zveřejnil diskusi s prof. MUDr. Eva
  • Vaping a nezletilíVaping a nezletilí
    Takřka před 60 lety byla patentována první elektronická cigareta a za posledních 20 let je
  • Vládní návrh zdanění e-cigaretVládní návrh zdanění e-cigaret
    Byla jen otázka času, kdy přesně tohle příjde. Zdanění elekonických cigaret. Polsko to
  • Omezení ecigaret ve světěOmezení elektronických cigaret ve světě
    Omezení nebo zákaz užívání elektronických cigaret či jejich příchutí představuje stále
  • Novinky ze světa 2Novinky ze světa #2
    Novinky – Vape scéna letos řeší 3 zásadní témata: vaping v rukou mladistvých a s tím
© Spolek Nekuřáků 2022
Created and designed by Michal Zdražil