Elektronická cigareta pomáhá, IQOS rozhodně ne
To je název článku zveřejněný v DeníkN , který zveřejnil diskusi s prof. MUDr. Eva Králíkovou z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK, kde rozebírají problematiku odvykání kouření a nejlepší formy, jak docílit odbourání cigaret ze života a zbavit se závislosti na tabáku.
https://denikn.cz/1033140/elektronicka-cigareta-pomaha-zbavit-se-koureni-iqos-rozhodne-ne-upozornuje-specialistka/
Elektronické cigarety – nejúčinnější způsob?
Profesorka Králíková vidí nejúčinnější formou přechodu v elektronických cigaretách a odkazuje na databázi přehledu cochrane.org. Cochrane srovnal 78 studií týkajících se 22052 dospělých, kteří kouřili a vyhodnotil výsledek: „Nikotinové e-cigarety mohou lidem pomoci přestat kouřit po dobu nejméně šesti měsíců. Důkazy ukazují, že fungují lépe než nikotinová substituční terapie a pravděpodobně lépe než elektronické cigarety bez nikotinu. Mohou fungovat lépe než žádná podpora nebo samotná podpora chování a nemusí být spojeny se závažnými nežádoucími účinky.“
Elektronická cigareta funguje na systému vdechování výparů z tekutiny obsahující čistý nikotin bez tabáku a je prokazatelné, že uživatel elektronické cigarety vdechuje mnohem méně toxických látek než kuřák cigarety, kterému tabákový kouř nejvíce škodí.
IQOS naopak tabák obsahuje, který je zahříván skoro na teplotu hoření a je proto takřka na rizikových hodnotách klasických cigaret. „Zároveň je v něm nikotin ve velmi návykové formě. Riziko je sice o trochu nižší, ale stále srovnatelné s cigaretami. V IQOS jsou dokonce látky, které v cigaretovém kouři nejsou.“ vysvětluje prof. Králíková.
Elektronická cigareta je vhodným nástrojem k odvykání kouření, u IQOS s jeho zahřívaným tabákem, tomu tak rozhodně není. Prof. Králíková dodává: „Ze zkušeností našich pacientů vyplývá, že IQOS je mnohem těžší se zbavit než dříve cigaret. Máme mnoho pacientů, kteří to potvrzují. Přešli z cigaret na IQOS a mají větší spotřebu IQOS než dříve cigaret.“
https://www.cochrane.org/CD010216/TOBACCO_can-electronic-cigarettes-help-people-stop-smoking-and-do-they-have-any-unwanted-effects-when-used
IQOS NE
Primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc, MUDr. Stanislav Losse, upozorňuje, že je potřeba odlišovat elektronické cigarety od zahřívaného tabáku.
„Produkty typu IQOS obsahují běžný tabák, jenom jemně rozdrcený a následně slisovaný, který se spaluje při nižší teplotě. Aby to tak bylo možné, je do výrobků tohoto typu oproti klasickým cigaretám přidáváno zhruba dvě stovky jiných, nových chemických látek, které se v klasických cigaretách nevyskytují.“ (…) U elektronických cigaret uživatel „vdechuje (vapuje) obvykle nikotin, který potřebuje ke zmírnění abstinenčních příznaků. Dalších látek obsahují ve srovnání s cigaretami málo.“ říká MUDr. Losse.
A stejně jako prof. Králíková vidí, při srovnání klasických cigaret, elektronické cigarety a zahřívaného tabáku, elektronické cigarety jako zdravotně nejméně škodlivou variantu.
https://www.fnol.cz/aktuality/elektronicke-cigarety-a-nahrivany-tabak-nevime-co-budou-delat-s-plicemi-po-mnohaletem-uzivani-varuje-primar-plicni-kliniky
Video – LÉČBA ZAVISLOTI NA TABÁKU
6.4.2022 proběhla konference: LÉČBA ZÁVISLOSTI NA TABÁKU 2022. Na ní několik odborníků rozebíralo problematiku odvykání kouření a mimo jiné se věnovali srovnání elektronické cigarety se zahřívaným tabákem IQOS.
27:57 – O léčbě závislosti na tabáku u uživatelů zahřívaného tabáku mluvila MUDr. Alexandra Pánková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN a Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN. Ve svém příspěvku vysvětluje výsledky srovnání studií o zahřívaném tabáku v různých zemích (Čína, Korea, Japonsko, USA, VB) a dochází k závěru, že zahřívaný tabák, na základě dosavadních studií, nelze doporučit jako prostředek k odvykání, neboť sám je spíše alternativou klasických cigaret.
54:12 – PhD., MUDr. Kamila Zvolská, PhD., taktéž z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN rozebírá alternativní zdroje nikotinu a souhlasí s prof. Králíkovou, že nejlepší formou odvykání kouření se jeví elektronické cigarety.
55:01 – Dále nabízí srovnání toxických látek u IQOS , elektronických cigaret a klasických cigaret a poukazuje na fakt, že elektronická cigareta má o 97-99% méně těchto škodlivin než ostatní.
56:40 – Zajímavé jsou i výsledky výzkumů, ze kterých vyplývá, že jen 1% nekuřáků užívá elektronické cigarety, mezi uživateli převažují bývalí kuřáci klasických cigaret.[1] Tímto poukazuje na trend strašáka, že elektronické cigarety nabádají svým vzhledem a příchutěmi další nevhodné uživatele k začátku závislosti. – toto přehodnoť prosím
Další články na webu: https://spolek-nekuraku.cz/category/svet-bez-cigaret/