Spolek nekuřáků
RSS
  • úvodní stránka
  • novinky
  • svět bez cigaret
  • kontakt
    • napište nám
    • mise
    • stanovy spolku
    • cookies
    • brand
  • 🔎︎

Small Board

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Print

 
Elektronická cigareta pomáhá

Elektronická cigareta pomáhá, IQOS rozhodně ne

To je název článku zveřejněný v DeníkN , který zveřejnil diskusi s prof. MUDr. Eva Králíkovou z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK, kde rozebírají problematiku odvykání kouření a nejlepší formy, jak docílit odbourání cigaret ze života a zbavit se závislosti na tabáku.
https://denikn.cz/1033140/elektronicka-cigareta-pomaha-zbavit-se-koureni-iqos-rozhodne-ne-upozornuje-specialistka/

Elektronické cigarety – nejúčinnější způsob?

Profesorka Králíková vidí nejúčinnější formou přechodu v elektronických cigaretách a odkazuje na databázi přehledu cochrane.org. Cochrane srovnal 78 studií týkajících se 22052 dospělých, kteří kouřili a vyhodnotil výsledek: „Nikotinové e-cigarety mohou lidem pomoci přestat kouřit po dobu nejméně šesti měsíců. Důkazy ukazují, že fungují lépe než nikotinová substituční terapie a pravděpodobně lépe než elektronické cigarety bez nikotinu. Mohou fungovat lépe než žádná podpora nebo samotná podpora chování a nemusí být spojeny se závažnými nežádoucími účinky.“

Elektronická cigareta funguje na systému vdechování výparů z tekutiny obsahující čistý nikotin bez tabáku a je prokazatelné, že uživatel elektronické cigarety vdechuje mnohem méně toxických látek než kuřák cigarety, kterému tabákový kouř nejvíce škodí.
IQOS naopak tabák obsahuje, který je zahříván skoro na teplotu hoření a je proto takřka na rizikových hodnotách klasických cigaret. „Zároveň je v něm nikotin ve velmi návykové formě. Riziko je sice o trochu nižší, ale stále srovnatelné s cigaretami. V IQOS jsou dokonce látky, které v cigaretovém kouři nejsou.“ vysvětluje prof. Králíková.

Elektronická cigareta je vhodným nástrojem k odvykání kouření, u IQOS s jeho zahřívaným tabákem, tomu tak rozhodně není. Prof. Králíková dodává: „Ze zkušeností našich pacientů vyplývá, že IQOS je mnohem těžší se zbavit než dříve cigaret. Máme mnoho pacientů, kteří to potvrzují. Přešli z cigaret na IQOS a mají větší spotřebu IQOS než dříve cigaret.“
https://www.cochrane.org/CD010216/TOBACCO_can-electronic-cigarettes-help-people-stop-smoking-and-do-they-have-any-unwanted-effects-when-used

IQOS NE

Primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc, MUDr. Stanislav Losse, upozorňuje, že je potřeba odlišovat elektronické cigarety od zahřívaného tabáku.

„Produkty typu IQOS obsahují běžný tabák, jenom jemně rozdrcený a následně slisovaný, který se spaluje při nižší teplotě. Aby to tak bylo možné, je do výrobků tohoto typu oproti klasickým cigaretám přidáváno zhruba dvě stovky jiných, nových chemických látek, které se v klasických cigaretách nevyskytují.“ (…) U elektronických cigaret uživatel „vdechuje (vapuje) obvykle nikotin, který potřebuje ke zmírnění abstinenčních příznaků. Dalších látek obsahují ve srovnání s cigaretami málo.“ říká MUDr. Losse.

A stejně jako prof. Králíková vidí, při srovnání klasických cigaret, elektronické cigarety a zahřívaného tabáku, elektronické cigarety jako zdravotně nejméně škodlivou variantu.
https://www.fnol.cz/aktuality/elektronicke-cigarety-a-nahrivany-tabak-nevime-co-budou-delat-s-plicemi-po-mnohaletem-uzivani-varuje-primar-plicni-kliniky

Video – LÉČBA ZAVISLOTI NA TABÁKU

6.4.2022 proběhla konference: LÉČBA ZÁVISLOSTI NA TABÁKU 2022. Na ní několik odborníků rozebíralo problematiku odvykání kouření a mimo jiné se věnovali srovnání elektronické cigarety se zahřívaným tabákem IQOS.

27:57 – O léčbě závislosti na tabáku u uživatelů zahřívaného tabáku mluvila MUDr. Alexandra Pánková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN a Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN. Ve svém příspěvku vysvětluje výsledky srovnání studií o zahřívaném tabáku v různých zemích (Čína, Korea, Japonsko, USA, VB) a dochází k závěru, že zahřívaný tabák, na základě dosavadních studií, nelze doporučit jako prostředek k odvykání, neboť sám je spíše alternativou klasických cigaret.

54:12 – PhD., MUDr. Kamila Zvolská, PhD., taktéž z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN rozebírá alternativní zdroje nikotinu a souhlasí s prof. Králíkovou, že nejlepší formou odvykání kouření se jeví elektronické cigarety.

55:01 – Dále nabízí srovnání toxických látek u IQOS , elektronických cigaret a klasických cigaret a poukazuje na fakt, že elektronická cigareta má o 97-99% méně těchto škodlivin než ostatní.

56:40 – Zajímavé jsou i výsledky výzkumů, ze kterých vyplývá, že jen 1% nekuřáků užívá elektronické cigarety, mezi uživateli převažují bývalí kuřáci klasických cigaret.[1] Tímto poukazuje na trend strašáka, že elektronické cigarety nabádají svým vzhledem a příchutěmi další nevhodné uživatele k začátku závislosti. – toto přehodnoť prosím

Další články na webu: https://spolek-nekuraku.cz/category/svet-bez-cigaret/

Vaping a nezletilí

Vaping a nezletilí

Takřka před 60 lety byla patentována první elektronická cigareta a za posledních 20 let je vaping stále oblíbenější. Kouří ji přibližně 82 milionů lidí. Od roku 2009 ji máme i v ČR a údajně jsme údajně pátou zemí, kde se e-cigareta objevila.
Roky už vedou odborníci dohady o rizikovosti e-cigaret a stále nedošli shody. WHO prohlásila, že neexistuje dost důkazů o neškodnosti vapingu, zatímco další, jako třeba prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. tvrdí opak, když hlásá jeho o 95% menší škodlivost.
Trh s e-cigaretami roste obrovskou rychlostí, a to z několika důvodů. Nejsou tolik regulované, společnost vnímá shovívavěji než klasické cigarety a bývají méně zdaněné. To je také příčina, proč poslední dobou slyšíme tolik diskutované téma zdanění, zákazy prodeje atd.
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3582294-elektronicke-cigarety-se-pred-dvaceti-lety-zacaly-sirit-z-ciny-do-celeho-sveta

Vaping nezletilých – kampaň

WHO spustila v roce 2020 „kampaň“ cílenou na boj proti kouření nezletilých pomocí marketingu.
Vyzvala „všechny sektory, aby pomohly zastavit marketingové taktiky tabáku a souvisejících odvětví, které se živí dětmi a mladými lidmi.“ (…) Uvedla „na trh novou sadu pro školní studenty ve věku 13-17 let, která je má upozornit na taktiku tabákového průmyslu, která je používá k napojení na návykové produkty.“
„Aby oslovila generaci Z, WHO spustila výzvu TikTok #TobaccoExposed a přivítala partnery sociálních médií, jako jsou Pinterest, Tinder, YouTube a TikTok, aby umocnili zasílání zpráv.“ https://www.who.int/news/item/29-05-2020-stop-tobacco-industry-exploitation-of-children-and-young-people

„Tabákové, elektronické cigarety a další nikotinové společnosti zatajují návykovou povahu svých produktů a přitom přímo cílí na děti a mladé dospělé reklamami na jejich škodlivé produkty. Tabákový průmysl nemá místo v politice kontroly tabáku nebo harm reduction.“
A máme tu kolotoč. Zákaz zobrazovat užívání tabáku nebo el.cigaret v televizi a streamovacích službách, zákaz marketingu těchto výrobků pro sociální sítě a influencery, atd.
https://www.who.int/news/item/03-05-2023-who-and-tobacco-control-partners-urge-countries-not-to-partner-or-work-with-the-tobacco-industry

Své o těchto zákazech ví i společnost Juul Labs, jedna z předních firem vyrábějících e-cigarety, která zaplatila 438,5 milionů dolarů za reklamu pro nezletilé a nárůst vapingu mladistvých. Generální prokurátor prohlásil: “Juulovy cynicky vypočítavé reklamní kampaně vytvořily novou generaci závislých na nikotinu.”
https://www.bbc.com/news/business-62813896

Vaping nezletilých

Podstata rizik e-cigaret pro nezletilé

Většina obsahuje nikotin. Ten je vysoce návykový a může poškodit vývoj mozku dospívajícího. U mladistvých uživatelů e-cigaret může být větší, že v budoucnu budou kouřit cigarety. https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/Quick-Facts-on-the-Risks-of-E-cigarettes-for-Kids-Teens-and-Young-Adults.html

Protiargument – studie

Podrobná studie na téma „vaping u dospívajících mladistvých“ poskytli vědci v USA. Uživatelů e-cigaret na středních školách klesá. „Nejnovější vysoce kvalitní analýzy nenaznačují, že použití ES je vstupní branou ke kouření. Navíc k většině užití EC došlo u těch, kteří již kouřili, a zřídka u těch, kteří nikdy nekouřili.“

Vaping pro mládež je vstupní branou ke kouření?

„Deset let používání EC nevykazuje žádný náznak proklamovaného efektu brány ke kouření. Tyto trendy a nejnovější přísné prospektivní studie, které se přizpůsobují širokému spektru běžných rizikových faktorů pro kouření a vaping, nenaznačují, že užívání ES je vstupní branou ke kouření. Navíc důkazy z populačních studií také naznačují, že vaping spíše mladé lidi od kouření odvádí, než aby je ke kouření povzbuzoval.“

EC jsou návykovější než cigarety?

„Tvrzení o riziku závislosti na nikotinu při vapingu vycházejí ze stávající literatury o kouření cigaret, nikoli o vapingu. (…) Prudký pokles počtu nikotinových vapingů mezi mládeží nepodporuje názor, že nikotinový vaping je stejně návykový jako kouření cigaret. Navíc výlučné užívání EC mládeží (u nikdy nekouřících osob) není v čase stabilní a pravidelných každodenních uživatelů je velmi málo. Ačkoli se ukázalo, že EC u bývalých nebo současných kuřáků, kteří současně užívají tyto výrobky bez spalování, udržují již existující závislost, v současnosti panuje shoda, že EC jsou méně návykové než cigarety. Kouř obsahuje další chemické látky, které zvyšují návykovost kouře, a ty v emisních aerosolech EC chybí. Nejsou k dispozici žádné údaje u výhradních uživatelů EC, kteří nikdy předtím nekouřili (osoby bez předchozí závislosti na nikotinu jako u bývalých kuřáků cigaret).“
https://www.jaci-inpractice.org/article/S2213-2198(22)00584-0/fulltext

Cigarety vs E-cigarety

I další závěry studií říkají:

„Jen málo dospívajících bude pravděpodobně pokračovat v kouření po zahájení kouření bez ohledu na výchozí použití e-cigarety.“
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36972048/

Zákaz příchutí ve vapingu neodradí mladistvé, ale dospělé!
Někteří političtí činitelé se domnívají, že zákazem příchutí sníží míru vapingu u mladistvých a zabrání, aby se nekuřáci, hlavně nezletilí, stali závislí na nikotinu. Poškozují tak dospělé kuřáky a bývalé kuřáky, kterým vape pomohl k přechodu od cigaret. Otevírají jim tímto cestu zpět ke kouření.
Díky příchutím je vape atraktivní pro dospělé kuřáky jako alternativa ke kouření tabáku. Studie jasně ukazují, že dospělí, kteří vapují vapy s příchutí, přestanou kouřit pravděpodobněji.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7275248/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34695685/
https://www.researchsquare.com/article/rs-2658498/v1

Zákaz příchutí povede dospělé vapery zpět k tradičním cigaretám nebo se uchýlí k černému trhu.
https://academic.oup.com/ntr/article/22/10/1831/5843872

 

Další články: https://spolek-nekuraku.cz/category/svet-bez-cigaret/

Vládní návrh zdanění e-cigaret

Vládní návrh zdanění e-cigaret

Byla jen otázka času, kdy přesně tohle příjde. Zdanění elekonických cigaret. Polsko to celkem daňově ustálo, Rakousko a Slovensko jsou zatím bez daní. Německo má snad nejvyšší daně. A jak to vypadá s Českou Republikou? Vladní návrh by snad měl být rozumný, nebo ne?

Papežtější než papež

Český politik ví jak na spotřebutele. Absolutně nejvyšší zdanění ze všech zemí EU, potažmo i světa. 10Kč/ml. To je návrh naší vlády. Konrétně by za tímto návrhem měla být Jana Michailidu, kontroverzní pro-komunisticky smýšlející zástupkyně Pirátů. Zdanění 10Kč/ml se má týkat všech hotových liquidů a boosterů. Bez ohledu na obsah nikotinu. To je absolutně proti koncepci EU, která prosazuje 20% u slabších a 40% u silných náplní pro e-cigarety.

Jednoduché počty

Pokud dnes stojí 10ml hotové náplňě řekněme 100 Kč, tak potom by spotřební daň byla 100Kč navíc. A to je potřeba ještě připočítat DPH. Tudíž by v nových cenách stálo 10ml cca 221Kč z původních 100Kč. To je celkem víc jak 100% nahoru. Podíváme se na boostery, které se prodávají po balení 5ks v krabičce, a stojí cca 180 Kč. 5 lahviček, každá o obsahu 10ml, to dělá 500Kč spotřební daň. K tomu započítáme 21% DPH.
180 + 500 + 105 = 785 Kč. To je již celkem 436% daňového zatížení. To je docela skok od EU doporučovaných 40%.
Jedná se o opravdu nejvyšší navrhované daňové zatížení v EU.

Kudy vede cesta

Cesta vede jen jedním směrem. A to je komunikace vlády s výrobci, prodejci a specialisty v oboru. A například i s lékaři. Protože elektronická cigareta má být způsob, jak snížit negativní dopady kouření klasických cigaret. Takhle to zatím vypadá, že si vláda řekla, že najdou způsob, jak lidem vaping znepříjemnit natolik, že právě budouc htít vrátit ke kouření pálených pyro cigaret. Což rozhodně není dobře. Potírání konceptu THR by rozhodně nemělo být cestou lepení díry ve státním rozpočtu!!!

Závěrem

Michal “Godwin” Zdražil se ve svém vlogu vyjádřil k problematice zdanění. Samotný návrh je podle něj nehotový a nefunkční, protože je doslova šitý horkou jehlou, bez hlubších konzulatací s profesionální sférou, která by do tohoto problému mohla vnést rozum a pořádek…

Zdroje:
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vladni-navrh-zdaneni-e-cigaret-je-likvidacni-je-zdaleka-nejvyssi-v-eu-a-v-uplnem-rozporu-s-dosavadnimi-koncepcemi/2370067
https://www.epenize.eu/zdaneni-e-cigaret-boj-za-zdravi-nebo-likvidace-sektoru/

Další novinky na webu: https://spolek-nekuraku.cz/category/novinky/

Omezení ecigaret ve světě

Omezení elektronických cigaret ve světě

Omezení nebo zákaz užívání elektronických cigaret či jejich příchutí představuje stále diskutovanější téma nejen v komunitě vaperů.
Server Vaping360 zveřejnil ucelený přehled, jak k zákazům přistupují vlády různých zemích světa. (https://vaping360.com/learn/countries-where-vaping-is-banned-illegal/)

Anglie

Nejlepším příkladem nám přijde Anglie, která vaping podporuje. Uvědomili si, že následky kouření představují pro zdravotnictví velké náklady a přechod na elektronické cigarety pro ně znamená záchranu životů i ušetření peněz. Vaping považují, stejně jako my, za bezpečnější než klasické cigarety a za nejlepší cestu k odvykání od nich. Proto v rámci svého programu “swap to stop” dokonce e-cigarety rozdává některým kuřákům zdarma.

Přesto více jak 40 zemí zavedlo ban na držení, užívání, prodej nebo dovoz vapingu. Některé země zakazují pouze prodej a jiné zakazují výrobky s obsahem nikotinu. Uveďme si pár příkladů:

USA

Zde má vaping pod kontrolou Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), která e-cigaretám příliš nefandí. Proto se některé americké státy dočkaly zákazu prodeje příchutí a online prodeje. Od 9.9.2021 legální užívání a prodej platí pouze pro výrobky, které povoluje FDA.
San Francisco například přijalo úplný zákaz prodeje vapingových výrobků. Omezení v USA byla poměrně drastická, ale stále se ani zdaleka neblíží těm v EU.

Asie, Blízký východ, Jižní Amerika

V hodně zemích Asie a Jižní Ameriky je držení legální, ale prodej nelegální. Ale některé země jako Singapur nebo Syrie mají kompletní zákaz.

Japonsko

E-cigarety s nikotinem považují za nelegální. Omezení takové rozsahu neplatí pro zahřívaný tabák, jako je například IQOS.

Austrálie

Přijala model elektronické cigarety pouze na lékařský předpis. BBC News popisuje změny situace v Austrálii.
(https://www.bbc.com/news/world-australia-65446352.amp)
Podle australského ministra zdravotnictví Marka Butlera jsou e-cigarety „záměrně zaměřeny na děti a v maloobchodních prodejnách jsou snadno dostupné “vedle lízátek a čokoládových tyčinek”. Někteří politici, průmyslové organizace, zdravotníci nebo australský úřad pro kontrolu léčiv – Therapeutic Goods Administration s ním však nesouhlasí a doporučují úpravu a zmírnění zákonu. Bojí se vzrůstu neregulovaného nelegálního trhu.
„V mnoha zemích jsou zákony ignorovány a černé trhy vzkvétají. V jiných jsou vymáhány (ale i tam stále existují černé trhy),“ uvádí Vaping360 a my souhlasíme.
Dodávají, že zákony se často mění a neexistuje žádné centrální úložiště informací o celosvětových zákonech týkajících se vapingu, které by bylo aktualizováno v reálném čase. Proto vám podává své zdroje k sledování:
Globální stav snižování škod způsobených tabákem (Knowledge-Action-Change)
Zákony o kontrole tabáku (Campaign for Tobacco-Free Kids)
Institut pro globální kontrolu tabáku (Univerzita Johnse Hopkinse)

Rada: Blíží se období dovolených a pokud vyrážíte do zahraničí, doporučujeme zjistit, jak přistupuje konkrétní země a její legislativa k užívání elektronických cigaret. Využívejte informace ministerstva zahraničí nebo cestovní kanceláře, které vám mohou podat relevantní zprávy o situaci v dané zemi.

Kde jsou zakázány ecigarety 2021
Kde jsou zakázány ecigarety 2021

Závěrem

Doporučujeme projít si historii různých zákazů ve světě. Například Austrálie bojuje s banem už po několikáté.
https://www.google.com/search?q=world+vape+bans

 

Autor textu: Soňa
Autor doprovodného videa: Michal

Další články: https://spolek-nekuraku.cz/category/svet-bez-cigaret/

Novinky ze světa 2

Novinky ze světa #2

Novinky – Vape scéna letos řeší 3 zásadní témata: vaping v rukou mladistvých a s tím spojené téma zákazu příchutí vapingu a zavedení spotřební daně u těchto výrobků.

Otázka zní, jaký směr nabere vaping v naší zemi. Příklad vývoje najdeme v některých zemích, které už určité kroky podnikly.

Rok 2023 a Vaping

Komora elektronického vapování (KEVAP) ve zveřejněném článku „Jaký bude rok 2023 pro vaping?“ ( https://www.kevap.cz/aktuality/jaky-bude-rok-2023-pro-vaping ) vidí zásadní otázky v souvislosti s jednorázovými elektronickými cigaretami a ve vapingu mezi mladistvými.
EU chystá jednání o odpadu z obalových materiálů a baterkách u jednorázových e-cigaret. Nic si nenalhávejme, odpad z těchto výrobků představuje hromadu a životní cyklus baterií není velký. Takže recyklovatelnost obou může být dobrou cestou. „V současné době má ale návrh pouze obecný rámec a konečné důsledky jsou tedy pouhými odhady. Podrobnosti budou zveřejněny po vynesení nového návrhu prostřednictvím sekundárních právních předpisů Evropské unie.“

Zdanění vapingu má pomoci odradit mladistvé od jejich používání. Omezit jejich dostupnost. Spotřební daň není nejspíš největší problém. Pokud dojde k jejímu upravení, může to na jedné straně odradit ty, co chtějí přestat kouřit od jednoho z prostředků, jak toho dosáhnout, na straně druhé riskujeme vzrůst černého trhu. Samotný prodej a uhlídání mladistvého je větší oříšek. Kdo mladistvému e-cigaretu prodá a kdo je za něj zodpovědný?

Omezení příchutí nebo jejich zákaz řeší spousta zemí. Některé už zavedly omezení (např. Nizozemsko), jiné ho plánují zrušit (např. Estonsko) a další vaping podporují (např. Velká Británie).

Evropa_vesmír

Několik současných případů, které řeší, jak se k vapingu postavit

Švédsko

World vapers´alliance informuje o situaci ve Švédsku. „Švédsko je na cestě k tomu, aby v nadcházejících měsících kleslo pod 5% míru prevalence kouření tabáku. Pod touto hranicí bude země oficiálně považována za “nekuřáckou”.“ ( https://worldvapersalliance.com/swedens-success-should-be-the-standard-for-worldwide-thr/ ) E-cigarety používají od roku 2015 a nikotinové sáčky od 2018. Oboje uvádí jako prostředek, díky němuž počet kuřáků stále klesá.

World vapers alliance

Kanada

V Kanadě platí v některých provinciích zákaz prodeje ochucených výrobků. Tento zákaz považuje New Brunswick Vape Shops za počin proti kanadské ústavě a dají případ k soudu. ( https://vaping360.com/vape-news/123553/new-brunswick-vape-shops-will-challenge-flavor-ban-in-court/ ) „Dr. Leonid Sirota, profesor práva na právnické fakultě Aucklandské technické univerzity, navrhl, že zákazy příchutí a omezení síly nikotinu by mohly porušovat Listinu, protože snižují účinnost vapingu jako nástroje snižování škod.“ Nařízení může zachránit nekuřáky před vapingem, ale zároveň brání kuřákům dostat se k nejúčinnějšímu způsobu, jak přestat kouřit. S tímto souhlasíme: Vaping stále představuje nejúspěšnější variantu k životu bez cigaret.

Odkaz na FB skupinu boje proti zákazu příchutí: https://www.facebook.com/groups/1168793393543942/

Vaping 360

Čína

Na Vaping360 najdeme tiskovou zprávu od Geekvape. ( https://vaping360.com/vape-news/123527/press-release-leading-vape-brand-geekvape-unveiled-a-revolutionary-vaping-technology-solution-vpu/ ) Tato přední technologická značka v oblasti vapingu vyvinula novou technologii VPU. „VPU je zkratka pro Vaping Processing Unit. Tato technologická platforma integruje nejnovější pokroky v oblasti přenosu tekutin a tepla, bezpečnosti materiálů a pokročilého výzkumu materiálů, aby zákazníkům poskytla komplexní řešení. Konkrétně lze VPU představit z těchto tří hledisek: zážitek z vapování, bezpečnostní výkon a řízení procesů jednotky.“ Geekvape vyvíjí nové materiály, aby vaping představil jako bezpečný.

Vaping 360
Vaping 360

Naše stanovisko zní

Vaping mladistvým do rukou nepatří! Je na prodejcích aby nezletilým neprodali žádný vape produkt a rodičích aby jim tuhle tématiku vysvětlili. Zákon jasně říká, že pro nezletilé platí zákaz! A elektronická cigareta má sloužit kuřákům ke zbavení se velmi nebezpečného návyku. Je špatně, že elektronické cigarety jsou de facto “zneužívány” ke konzumaci nekuřáky, ale zákazy tohle nevyřeší! Navíc nové technologie mohou být cesta, jak přesvědčit vlády o užitečnosti e-cigaret.

Na vyjádření Michala Zdražila se můžete podívat v doprovodném videu pod článkem.

Více novinek na našem webu: https://spolek-nekuraku.cz/category/novinky/

Novinky 1

Novinky ze světa #1

Novinky ze světa vapingu, kterých  je opravdu mnoho. Některé šokující, jiné pozitivní a další úsměvné. Spolek nekuřáků vám přináší rychlý náhled na některé z nich a vy sami si zvolte, které potěší, pobaví nebo si zaslouží jen mávnutí rukou.

Nezletilý vaper si zničil plíce

Nezletilý vaper si zničil plíceSlovenský plátek Nový čas podává šokující informaci o chlapci, který od 13 let kouří elektronické cigarety (https://www.cas.sk/clanok/2787563/chlapec-zacal-fajcit-elektronicke-cigarety-neskutocne-bolesti-a-boj-s-casom/?fbclid=IwAR0GzyoirCeZJnpvksVPZu67aX6sdt3-vRuhOh9q9aDzvp-yRl70K-DgLO0 ). Což je samo o sobě děsivá zpráva, ale tento teenager v 17 letech skončil v nemocnici s kolapsem plic. Mladík má dnes 19 let a varuje svět před vapingem. Nový čas převzal článek z anglického Ladbible (https://www.ladbible.com/news/teenager-draven-hatfield-vape-warning-lung-collapsed-494042-20230404), kde mladík také přiznává: „Přešel jsem na jednorázové ecigarety a pravděpodobně jsem použil jednu jednorázovku každé dva až tři dny.“ Otázkou tedy hlavně je, kde k elektronickým cigaretám přišel a co to vapoval?

Velká Británie podporuje vaping

Velká Británie bez cigaretVelká Británie se chce zbavit cigaret. A tak se chystají rozdat zdarma milionům lidí elektronické cigarety úplně zdarma, aby přestali kouřit. To vidíme jako pozitivní počin a informuje o tom denník 24hod.sk (https://www.24hod.sk/briti-chcu-znizit-podiel-fajciarov-milion-ludi-dostane-elektronicke-cigarety-zadarmo-aj-financnu-odmenu-cl785553.html ).
I tento článek převzal portál 24hod z Ladbible (https://www.ladbible.com/news/smokers-free-vapes-england-news-100817-20230411 ). Kde vás dále informují, že: „Vládní iniciativa nazvaná „swap to stop“ (swap to stop) povede k tomu, že kuřáci budou vyzváni, aby se vzdali cigaret .“, a že vláda VB chystá řadu opatření v boji proti nelegálnímu vapingu a kouření mladistvých. Uvádí: „V rámci represe bude zavedena nová „skupina pro vymáhání nelegálních vapingů“ podporovaná vládními finančními prostředky ve výši 3 milionů liber, aby prosadila pravidla o vapingu a zároveň řešila nelegální vapy a prodej nezletilých.“

Vaping versus dutina ústní

Zničí vám vaping zuby?A poslední článek, tentokrát z dentalbrothers.sk (https://dentalbrothers.sk/fajceniee-cigariety-skodlive-alebo-nie/ ) varuje před škodlivostí vapingu na dutinu ústní. Konkrétně, že vaping vytváří lepivý povlak na zubech a vzniká tak zubní kaz. Způsobuje sucho v ústech a tím nepříjemný dech a vypadávání zubů. A chemické látky, jako propylenglykol a glycerin vám přivodí periodontální onemocnění (paradentóza). Tato zpráva nás velmi pobavila, protože toto všechno jsou příznaky většiny lidí, který nedbají na zubní hygienu. Takže si zoubky pravidelně čistěte, dodržujte pitný režim a když nemáte možnost, žvýkejte třeba žvýkačky.  U vapingu obzvláště a nehrozí vám peklíčko v papulce.

Autor: Soňa
Doprovodné video: Michal

Zákaz ochucených nahřívaných cigaret

Zákaz ochucených nahřívaných cigaret

Poslanecká sněmovna ČR mění nařízení tabákových výrobků vč. zahřívaného tabáku

Poslanecká sněmovna ČR se začala hýbat a přednesla návrh změny zákona o potravinářských a tabákových výrobcích. Mezi tyto produkty zařadila i zahřívaný tabák. Konkrétně se jedná o zákon č. 110/1997 Sb., část čtvrtá, odstavec 6., kde slova „tabáku určeného k ručnímu balení cigaret a tabáku určeného do vodní dýmky“ nahrazují slovy „tabáku určeného k ručnímu balení cigaret, tabáku určeného do vodní dýmky a zahřívaných tabákových výrobků“
https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=224227

Změna u poslanců prošla a na jejich usnesení ze 63. schůze ze dne 5. dubna 2023 se můžete podívat zde: https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=226836&pdf=1.

Pokud tedy aplikujete tyto změny na § 12 Tabákové výrobky a výrobky související s tabákovými výrobky, odst. 4),5) a 6) https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1997-110, znamená to zákaz aromat a charakteristických příchutí.

(4) Zakazuje se uvádět na trh cigarety s charakteristickou příchutí a tabák určený k ručnímu balení cigaret s charakteristickou příchutí.

(5) Pro výrobu cigaret a tabáku určeného k ručnímu balení cigaret lze použít přísady, které jsou pro jejich výrobu zásadní, za podmínky, že tyto přísady nezpůsobují určitou charakteristickou příchuť a významně či v měřitelné míře nezvyšují.

(6) Zakazuje se uvádět na trh cigarety nebo tabák určený k ručnímu balení cigaret obsahující aromata v jakékoliv z jejich složek, zejména ve filtrech, papírech, baleních nebo kapslích, a jiné technické prvky umožňující změnu vůně nebo chuti tabákových výrobků nebo intenzity jejich kouře. Filtry, papíry a kapsle nesmí obsahovat tabák nebo nikotin.

Jestli stejný postoj vláda zaujme i k elektronickým cigaretám ukáží hvězdy a budoucnost. Elektronické cigarety patří k nejrozšířenějším, nejrelevantnějším a nejméně škodlivým prostředkem v cestě odvykání kouření klasických cigaret. Doufejme že si to vláda uvědomuje.

Michal doplňuje

Poslanci sněmovny parlamentu protalačili zákon poněkud rychle, bez jakéhokoliv legislativního procesu přes tak zvaný “přílepek”. O to se postaral poslanec Karel Smetana (KDU-ČSL), který tento návrh přidal k projednávané novele zákona o ochraně veřejného zdraví, ochrana pitné vody a kanalizací. Podobné precedenty jsou velmi dobře známé z USA a řeší se tak nepopulární, nebo kontroverzní zákony, které se “přilepí” k projednávání zákonů, které jsou bezproblémové a ví se o nich, že projdou.

“Varuji před tím, abychom takovýmto způsobem implementovali evropská nařízení. Bez jakéhokoliv legislativního procesu, bez mezirezortního připomínkového řízení. To je velmi nebezpečný precedent,” kritizovala proces přijetí směrnice místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO). https://spolek-nekuraku.cz/4i5e

Vaping a jeho budoucnost

Vyjádřit svůj názor a podpořit vaping v EU můžete i vy: https://spolek-nekuraku.cz/wds2
Více na článků: https://spolek-nekuraku.cz/category/novinky/

Cigarety - Co se děje s tělem, když přestanete kouřit

Cigarety – Co se děje s tělem, když přestanete kouřit

Otázka, kterou si kladou lidé, kteří chtějí přestat kouřit cigarety. Uvědomují si svou závislost a také to, jak těžké je zbavit se jí. Strach z abstinenčních příznaků a toho, že to nezvládnou.
Cigaretový kouř obsahuje více než 4000 chemických substancí. Mezi nejnebezpečnější patří např.: nikotin, oxid uhelnatý, oxid dusíku, nitrosaminy, polycyklické aromatické uhlovodíky, kyanovodík, těžké kovy, dehet, radon ….

Na kanále Jirka vysvětluje věci vyšlo video, které tuto otázku velmi sofistikovaně komentuje. Jirka objasňuje reakce těla na náhlou nepřítomnost cigaret u kuřáka. Probírá, jak první dny tělo zlepšuje některé potlačené smyslové vjemy, druhý den celkově začne zlepšovat cestu k zdravému zdravotnímu stavu, třetí den započne odbourávání nikotinu a nastávají abstinenční příznaky a další . Jaké následky má nikotin na mozek, kdy tělo odbourá získané toxiny, kdy ho dostanete do „původního“ stavu … a další zajímavé a poučné informace.

Na toto video reaguje i Mike Godwin, který celou problematiku doplňuje svými informacemi. Například, že výzkum vapingu sice neprobíhá příliš dlouho, nicméně výzkum jeho složek ano.
Oba došli k jednomu předpokladu: Cigarety škodí tolik, že jakákoli alternativa kouření škodí určitě méně.

YTB kanál Jirka vysvětluje věci: https://www.youtube.com/@Jirkavysvetlujeveci

Další články: https://spolek-nekuraku.cz/category/svet-bez-cigaret/

TPD 3

TPD 3 – otevřená diskuze z EU

Zapojte se do iniciativy TPD 3. Evropská unie opět dotazuje občany EU (a to jak z běžné, tak i profesionální sekce) ohledně vapingu, protože se chystá další, brutální, regulace:

Iniciativa: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13481-Hodnoceni-legislativniho-ramce-pro-kontrolu-tabaku_cs

Registrace: https://ecas.ec.europa.eu/cas/login?loginRequestId=ECAS_LR-54306221-Zpl3k1LT3YPvo5YSJTOnOTAZKPazayrGJl80OkL4guE6prHMEFgOTSxngHeOiwYFsQ4azdkitPiMEFN1AbGwvzG-yntOf97TTHqavq6zN78EHf-0SEAwvurqNIQ5e19p8OBwn7zzTmKBSKzxqzttsnOmpzzRIgKqp4xqXqJ3BVaMmc3frBJRaqIUzHTAMTNhzLftBoA

Více k tématu: https://spolek-nekuraku.cz/category/novinky/

Výzkum na myších

Vaping – studie na myších co by porazila i slona

Další varování o škodlivosti vapingu na plíce? Autoři Refresheru (https://refresher.cz/130615-Vape-ti-muze-znicit-imunitu-tvrdi-nova-studie) informovali o nové studii, která se objevila na serveru Vice (https://www.vice.com/en/article/qjky7b/study-on-mice-suggests-vaping-damages-immune-system) a v níž se dočtete, že vaping poškozuje plíce. Konkrétně způsobuje buněčné a molekulární změny na plicích.

Vaping – studie a výzkum

Pojďme se tedy na tuto studii (https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1096/fj.202201392R) podívat. Zkoumání se týkalo vlivu elektronických cigaret značky Juul s obsahem 59mg/ml (jedna kapsle JUUL má obsah nikotinu asi jako jedna krabička cigaret) nikotinu na mladé myši. Myši byly vystavovány jejich vlivu denně po dobu čtyř týdnů a simulovaly tak běžné užívání těchto produktů.
Autoři studie došli k závěru, že „E-cigarety tedy nejsou inertní a mohou způsobit významné buněčné a molekulární změny v plicích. (…) Nízký, ale více chronický režim expozice aerosolům JUUL zvyšuje přítomnost zánětlivých buněk v dýchacích cestách.“ Dodávají však: „Srovnání mezi experimentálními studiemi, a tedy i možnost vyvozovat závěry, je omezená částečně kvůli chybějící korelaci s topografií lidského šluku (tj. objem šluku, interval šluku atd.) a objektivní měření expozice (např. kotinin ).“ (https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1096/fj.202201392R)

Co nás na studii zaráží

Obsah nikotinu 59mg/ml je množství, které EU rozhodně neakceptuje. EU dovoluje maximální množství nikotinu v produktu 20mg/ml, což je takřka 3krát menší objem než v USA. Vystavení myši takovému množství nikotinu 3x denně by porazilo snad i slona. A skutečně to není standartní množství, jež by bylo možno označit jako vzorek běžného standartního uživatele. Vapeři tak nejsou vystavování vyššímu riziku chronického onemocnění plic, ani některým druhům rakoviny, jak Refresher upozorňuje.
Naopak stále více lékařů a odborníků doporučuje vaping jako nejvhodnější variantu k odvykání kouření. Příkladem uveďme profesorku tabákové závislosti IoPPN Ann McNeillovou, která v článku King´sCollege London uvádí: „E-cigarety byly první, které odrážely akt kouření a zároveň dodávaly slušné dávky nikotinu, a rychle se staly populární alternativou tabákových cigaret“. (https://www.kcl.ac.uk/news/spotlight/clearing-the-smoke-the-evidence-behind-vaping)

Nebo další článek od stejné autorky: „Pro kuřáky, kteří se snaží přestat nebo nechtějí přestat, e-cigarety – stejně jako jiné nikotinové substituční terapie – nabízejí způsob, jak pokračovat. užívat nikotin, ale mnohem méně škodlivým způsobem.“ (https://www.kcl.ac.uk/archive/news/ioppn/records/2016/July/Clinicians-should-recommend-e-cigarettes-to-patients-who-smoke)

A co děti, pomyslel někdo na děti?

Argumentace, že se elektronické cigarety rozšiřují zejména mladými, a to i nekuřáky, je otázkou kontroly prodeje ecigaret mladistvým. Nelze brát davům lidí a bránit jim ve vyproštění se ze závislosti na cigaretách nejlepší prostředek k odvykání kouření jen proto, že mladiství k nim mají přístup. Tohle je problematika prodejců, nikoli vaperů.
A abychom neuváděli jen zahraniční zdroje, v ČR o tom ví své i naši odborníci. Podívat se můžete na rozsáhlou publikační činnost prof. MUDr. Evy Králíkové, CSc. například u České onkologické společnosti, České lékařské společnosti J.E. Purkyně (https://www.linkos.cz/lide/doc-mudr-eva-kralikova-csc/) , nebo shlédnout záznam konference Léčba závislosti na tabáku 2022 na stránkách Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku (https://www.slzt.cz/aktuality/zaznam-konference-lecba-zavislosti-na-tabaku-12186)

Závěrem

Chci poděkovat Youtuberovi a Streamerovi HERDYN, že takové “výzkumy” šíří, bez toho, že by si vůbec něco ověřil, zjistil, nebo jakkoliv se tématikou zaobíral. U člověka s takovým záběrem a dopadem na ostatní bych takové jednání opravdu nečekal… (https://youtu.be/q5ORn9hnLd0?t=442)

1 2 3 4
© Spolek Nekuřáků 2022
Created and designed by Michal Zdražil